BD 3

klient: soukromá osoba

lokalita: Praha

typ stavby: bytový dům

projekt: 2016

pozemek: 260 m2

zastavěná plocha: 230 m2

fáze: studie

autor: Markéta Zdebská,

Marek Žáček, Jana Horecká

vizualizace: Jan Drška 

Situace: Nárožní činžovní dům utrpěl necitlivými zásahy v průběhu času nejen po estetické, ale i po technické stránce. V 1. NP dům disponuje obchodními prostory, zbývající patra včetně podkroví obsahují nájemní byty nižší kategorie, což je definováno především nízkou kvalitou společných prostor a špatným stavem technické vybavenosti budovy.

Klient / zadání: Úkolem bylo navrhnout úpravu společných prostor, které jsou dnes ve velmi neutěšeném stavu. Chybí zde světlo, problematické jsou také návaznosti na suterénní prostory a místnost s popelnicemi, což obojí generuje nepříjemný zápach a celkovou degradaci společných prostor. Dalším tématem byla obecná revize technického zařízení budovy a rozmyšlení možností systematizace.

Řešení: Zásadním přínosem návrhu je otevření společné komunikace do dvora, resp. Jeho znovuobnovení odbouráním nánosu skladových prostor nevalné kvality. Nejenže ze dvora bude proudit denní světlo, ale také je zde možné umístit popelnice, kóje s úložným prostorem (a sklep tak věnovat obchodním prostorám), odložit operativně bicykl, nebo kočárek, zasadit strom a také v centrální Praze pobývat v chráněném venkovním prostoru.
V dalších patrech jsme v návrhu uspořádali technické zázemí bytů tak, aby se daly smysluplně rekonstruovat stoupačky a veškeré rozvody.
Na podlahách společných komunikací obnovujeme v klasickém duchu teraco a umisťujeme jednoduché osvětlení (zavěšené skleněné koule nan horizontálními plochami a led pásek lemující křivku schodiště). Emailové nátěry v barvě jílu nahrazujeme bílou malbou, ve vstupním prostoru pak navrhujeme mělký vertikální reliéf na plnou výšku.


logo

BY architects, spol. s r.o.

ateliér: Jaromírova 20, 128 00 Praha 2

774 312 433, info@byarchitects.cz

sídlo: Pod Zvonařkou 2317/1, 120 00 Praha 2

IČO: 077 40 557

facebook

vaše zpráva:

 

 

email:  

 

 

kód:    
CZ / EN